horgolt kisautó rátét

A tegnap elkészült sapkára végül egy kisautót horgoltam, mert eszembe jutott, hogy a kisfiam azért került első nap konfliktusba a bölcsiben, mert egy - nála egyébként jóval kisebb - kisfiú fejéről le akarta szedni a sapkát, amin egy kisautó volt és nagyon megtetszett neki. Hát, most már lesz neki is kisautós sapkája. A minta egyébként elég nagy ahhoz, hogy akár egy unalmas pulcsira is kerülhessen rátétnek. A sapkára talán egy kicsit nagy is, de szerintem így is jópofa.


A minta a következő:

A váz:
1. sor: 18 láncszemet (lsz) horgolunk
2. sor: a tűtől számított 2. lsz-be öltünk egy rövidpálcát (rp), majd minden lsz-be egy rp, fordulunk
3. sor: 3 lsz, egy egyráhajtásos pálca minden szembe, 1 lsz,  fordulunk
4-5. sor: a 2-3. sort ismételjük
6. sor: 10 lsz, egy négyráhajtásos pálca (leírása lent) a 6. szembe, még egy négyrájtásos pálca a 7. szembe, 9 lsz, hamispálca (hp) a 11 szembe, majd a sor végéig minden szembe egy rp
7. sor: nem fordulunk, hanem haladunk körbe és teljesen körbehorgoljuk az egész autót rp-val, végül eldolgozzuk.

A kerekek (2 db-ot készítünk):
1. sor: 5 lsz-t horgolunk, összekapcsoljuk egy hp-val.
2. sor: 3 lsz soremelő, a kör közepébe öltve 9 egyráhajtásos pálca, hp-val összekapcsoljuk és eldolgozzuk.

A részeket összevarrjuk és ráöltögetjük a díszíteni kívánt anyagra.

Négyráhajtásos pálca: A horgolótűre négy ráhajtást készítünk, és így öltünk bele a következő szembe (sor elején természetesen soremelést kell itt is készíteni!), majd a egy-két-háromráhajtásos pálcákhoz hasonlóan, kettesével horgoljuk le a hurkokat és a ráhajtásokat addig, amíg csak egy hurok marad a tűn.

horgolt sapka gyerekeknek

Ma hirtelen elkapott a horgolhatnék, nagyon nagy szüksége lett a kisfiamnak egy őszi sapkára, így elővettem a maradék fonalaimat, hogy addig se kelljen várnom, amíg eljutok fonalat venni és néhány óra alatt kész is lettem ezzel:


A minta a szokásos volt, nem bonyolítottam. Készítettem először egy hurkot, majd horgoltam bele 6 rövidpálcát és meghúztam a hurkot, hogy zárjam a lyukat. Ezután spirál alakban folytattam körbe-körbe a horgolást úgy, hogy minden körben 6 szemet szaporítottam. Vagyis először minden rövidpálcába (rp) 2 rp-t öltöttem, a következő körben minden másodikba öltöttem 2 rp-t, a többibe egyet, a harmadik körben minden harmadik rp-ba öltöttem 2-t, a többibe egyet stb. Akkor szabályos a dolog, ha a szaporítások szépen egymás fölé esnek. Addig szaporítottam, amíg el nem értem a kívánt bőséget, amihez közben lemértem körben a fül fölött a kisfiam fejét. Bele kell kalkulálni, hogy ha már nem is szaporítunk, de a korábbi szaporítás miatt még valamivel bővebb lesz a sapka, mint emennyinek éppen látszik. Aki biztosra akar menni, készítsen horgoláspróbát, és annak segítségével határozza meg, hogy hány szemre kell a szaporítással eljutnia. Én közben három színnel dolgoztam és 2 soronként váltottam a színeket. A szaporítás befejezése után csak horgolunk körbe-körbe a kívánt magasságig, amit a legjobb próbákkal meghatározni.
Még tervezem - ha megtalálom azt a mintát, amire gondolok - hogy készítek rá egy kis horgolt elefántfejet, most ugyanis az az egyik kedvenc állatunk.

két isteni melegszendvics


Hozzávalók:
Kenyér, vaj vagy margarin, sonka, a masszához: sajt, tojás, tejföl, fokhagyma.

Elkészítés:
A szükséges mennyiségű sajtot lereszeljük, majd ráütünk annyi tojást, illetve adunk hozzá annyi tejfölt, hogy megfelelő állagú masszát kapjunk (kenhető legyen, de ne folyjon le a kenyérről), majd fokhagymanyomón átnyomunk ízlés szerinti mennyiségű fokhagymát (nem kell sajnálni!) és az egészet jól összekeverjük. Vajjal megkenjük a kenyereket, teszünk rá egy-egy szelet sonkát, végül pedig a masszából egy jó adagot és sütőben addig sütjük, amíg kicsit el nem kezd pirulni a teteje.

B variáció:
A fokhagymát és a tejfölt elhagyjuk és egy kisebb vöröshagymát reszelünk a masszába.


kókuszos-mazsolás kalács kenyérsütőgépben


Hozzávalók:
500 g búzakenyérliszt (BL80), 100 ml kefir vagy joghurt, 100 ml tej, 100 g cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 tojás, 70 g olvasztott vaj vagy margarin, 1 csapott teáskanál só, 1 csomag szárított élesztő, 50 g kókuszreszelék, 50 g mazsola.

Elkészítés:
A kenyérsütőgépbe rakjuk a tejet, a kefirt vagy joghurtot, a kissé felvert tojásokat, rászórjuk a lisztet és a kókuszreszeléket, majd pedig az üst valamelyik szélére a cukrot és a vaníliás cukrot. A cukorral ellentétes sarokba kis lyukat ásunk a sónak, középen pedig az élesztőnek. A kenyérsütőgépet fehér kenyér vagy alapprogramra állítjuk, elindítjuk a dagasztást és mikor kissé összeállt a tészta, akkor adjuk hozzá lassan az olvasztott vajat vagy margarint. A mazsolát közben lemossuk és kicsit beáztatjuk, majd lecsöpögtetjük és csak a második dagasztás megkezdésekor adjuk a tésztához, hogy ne törjön össze nagyon. Ezután a többit a kenyérsütőgép elintézi, már csak annyi dolgunk van, hogy a program lejárta után kivegyük a gépből a kész kalácsot és rácson hagyjuk kihűlni.


almaszüret, almás béles

Tegnap a kislányom almaszüreten volt az ovival és hozott is haza almát azzal, hogy süssek belőle neki almás sütit - most azonnal. Ebből nem sokat engedett, csak fél órát, amíg kikerestem a megfelelő receptet. A klasszikus Horváth Ilona szakácskönyvből esett a választásom az almás bélesre, és isteni lett. Teszteltük melegen, langyosan és hidegen is - mindenhogy jó volt, és szerencsére a gyerekek is imádták. 


Hozzávalók:
40 dkg liszt, 20 dkg margarin, 1/2 csomag sütőpor, néhány kanál tejföl vagy tej. A töltelékhez: 1 kg alma, 15 dkg cukor, csipet só, őrölt fahéj.

Elkészítés:
Először felkészítjük a tölteléket, amihez az almákat megpucoljuk, lereszeljük és a cukorral addig pároljuk, míg a levét el nem főtte. Fahéjjal ízesítjük, hidegen kenjük a tésztára.
Közben a tésztához az alapanyagokat gyorsan összegyúrjuk, két lapra kinyújtjuk. A nagyobbik lapot tepsibe tesszük, finom morzsával meghintjük, rákenjük az almatölteléket, majd ráhelyezzük a másik lapot. Tetejét tejjel vagy tojással megkenjük (én biztos, ami biztos kicsit meg is szurkáltam villával) és megsütjük. Sütés után deszkára borítjuk, kockára vágjuk, cukorral meghintjük. Melegen vagy hidegen tálaljuk.

torta kismamának

 
A barátnőm most volt 30 éves és babát vár, úgyhogy egy ilyen tortát terveztem neki. Hát, lehetett volna tökéletes is, de sajnos gyorsan kellett befejeznem, nem volt elég ideje száradni a díszítésnek, így itt-ott elmaszatolódott egy kicsit. De hát gyerekek mellett az csoda, hogy egyáltalán így el tudott készülni. A torta oldalán volt a lényeg, ami kidolgozottabb is lehetett volna, meg kevésbé elmosódott, de azért megmutatom:


Tartottam tőle, hogy a babakocsi - mire a torta átadásra kerül - földet ér, de szerencsére tovább nem csúszott. Pár év múlva pedig - ha már a gyerekek nagyobbak lesznek - talán egyszer sikerül tökéletes tortát is készítenem. Most egyébként lement nálunk a torta-szezon, ugyanis mindenki nyári születésű, így egy darabig nem lesz alkalmam gyakorolni.

Ami a torta tésztáját és töltelékét illeti, az megegyezik a traktoros tortáéval: mérős módszerrel készült piskóta és csokoládékrém. A fondant a mézes fondant receptje szerint készült.

gyerekek lufival


Kicsit megint tudtam haladni a legújabb keresztszemes képemmel, és már kezd körvonalazódni, hogy mit ábrázol a kép: egy kislány és egy kisfiú két lufival, és még lesz alul egy kutya is.

Ha kíváncsi vagy a mintára, írj nekem a szupermammi@indamail.hu címre!

traktoros torta


Elkészült a kisfiam szülinapi tortája, még két gyertya került rá ezen kívül. Sajnos az oldala nem lett valami szép, mert a gyerekek akkor már nagyon türelmetlenek voltak és én is kapkodtam, nem tudtam szépen rásimogatni a fondantot és az alja kicsit hullámos lett. Úgyhogy oldalnézetből nem teszek fel róla képet, most úgyis a traktor a lényeg, amit szintén fondantból készítettem sablon segítségével. Papíron előrajzoltam, kivágtam, majd éles késsel kiszabtam a fondantból. A kerekeihez használtam rendes kiszúrót. Azt még meg kell jegyeznem, hogy egyszerű rajzot kellett készítenem, mivel egészen kicsi átmérőjű tortáról van szó (kb. 14 cm átmérőjű) és ilyen kis méretben késsel történő körülvágással mahinálva nehéz lett volna egy kidolgozottabb traktor kivitelezése. A külseje nem lett tökéletes, a belseje viszont isteni volt, úgyhogy megosztom a piskóta és a krém receptjét.


Piskóta mérős módszerrel (22 cm-es tortaformához készület recept):


Hozzávalók:
6 tojás
kristálycukor
liszt
5 tojást beleütöttem egy tálba és lemértem a súlyát. Majd beleütöttem még egy tojást és lemértem a 6 tojás súlyát is, majd a 6 tojás súlyával egyező mennyiségű kristálycukrot tettem hozzá, és gépi habverővel először alacsonyabb fokozaton, majd gyorsabban vertem 15 percig. Ezután 5 tojásnak megfelelő súlyú lisztet kevertem hozzá, óvatosan forgatva kézi habverővel. (Ha kakaós piskótát szeretnék, akkor 5 dekagramm kakaóport kell beletenni, és ugyanennyivel kevesebb lisztet.) Beleöntöm az alján sütőpapírral bélelt tortaformába és (nem légkeveréssel) 180 fokon tűpróbáig sütöm.
Csokoládékrém:
Hozzávalók:
35 g pudingpor
400 g kristálycukor
100 g liszt
0,5 l víz
500 g margarin
1 doboz kakaópor

A fél liter vizet ketté osztjuk. Az egyik felét felforraljuk, a másik felével pedig csomómentesen elkeverjük a lisztet és a pudingport. Ha felforrt a víz, hozzáöntjük a pudingporral, liszttel kikevert másik felét, és addig főzzük amíg sűrű massza nem lesz belőle. Aztán levesszük a tűzről és belekeverjük a kristálycukrot és hagyjuk teljesen kihűlni. Miután kihűlt, a margarint beletesszük a krémbe és habverővel jól kihabosítjuk, végül beleszórunk egy egész doboz kakaóport és azzal is összeforgatjuk.

A fondant bevonat a már korábban ismertetett mézes fondant recept alapján készült.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...